Hľadať tu :-)

pondelok 24. júla 2023

Ako by mala vyzerať logopédia - prevzaté z FB Logopedie jinak

 Naše logopedka mu dá pár her za stolem a jdeme domů. Naše logopedka si s ním hraje na koberci. Jenom na sebe vyplazujou jazyk v zrcadle. Můžete mi říct, JAK BY MĚLA VYPADAT LOGOPEDIE? Chodíme tam už několik měsíců a mám pocit, že stojíme na místě.

Možná, že i v tobě dřímá semínko pochybností - JESTLI JSTE VYBRALI SPRÁVNĚ. Logopedie by měla být pro dítě hrou a pro rodiče návodem, jak ho doma rozvíjet tam, kde je třeba.
Šikovný logoped umí na hře postavit celou logopedickou intervenci. V prvních několika návštěvách je to o navázání vztahu s dítětem i s rodičem a o budování důvěry. Všímáme si toho jak se dítě pohybuje, jak dýchá, jak pracuje s hlasem, jak rozumí, jak komunikuje, jak manipuluje s předměty, jaké aktivity/hry si vybírá, jak dlouho u nich vydrží, jestli a jak se dokáže zapojit do společné aktivity, jak reaguje na zátěž, co ho zajímá, jestli si umí říct o pomoc, dáváme mu dostatek prostoru i času...diagnostika je proces, dítě při ní nemá být ve stresu ani nemá mít pocit, že je zkoušené. Ve tvých očích to může vypadat jako: "zahráli si pár her na koberci".
Protože v té hře nevidíš kroky a cíle. Na tom není nic špatně. Jasno by v tom ale měl mít váš logoped/vaše logopedka a taky by ti to měl/a při každém setkání vysvětlit. Právě na tvých bedrech totiž leží ta největší "dřina" - u vás doma. My jsme tu "jen" od toho, abychom přišli na to proč se to nedaří a ukázali ti, jak na tom můžete pracovat. Dřina to bude ze začátku hlavně pro tebe, protože potřebuješ dostat do vaší každodenní rutiny hned několik logo chvilek. Doba, kterou s dítětem strávíš v ambulanci, totiž nestačí na to, aby se TO dítě naučilo.
Při každé vaší návštěvě se ptám, co se vám ne/daří. Většinou vás u toho chci také spolu vidět v akci. Můžu vám tak pomoct vyladit detaily, zjistím, čím můžeme na to, co už děláme navázat a hlavně poznám, jestli a uvidím jak doma pracujete. S rodiči, kteří se nesnaží dodržovat terapeutický plán, ukončuju po několika napomenutí spolupráci. Do cíle totiž dorazíme jen, když budeme tým. Měníme totiž zažité stereotypy. Rozvíjíme schopnosti a dovedností, které se z nějakého důvodu opožďují. Změna, pokud má být trvalá, se děje postupně. Mozek potřebuje krátké, ale časté impulzy k tomu, aby mohla proběhnout. A ty zase nutně potřebuješ vědět jak na to. Proto tě nenechávám jen sedět na židli. Proto se tě snažím do našich setkání vtáhnout. Protože vím, že to, co si na vlastní kůži neprožiješ, můžeš jen těžko předat dál.
_
Možná už na logopedii nějakou dobu docházíte a ty máš pocit, že pokroky nepřichází, nebo přichází příliš pomalu. Některé změny vyžadují více času. Dokud ale budou ty pochybnosti jen ve tvé hlavě, tak se z místa nejspíš nehnete. Nenechávej si je tam. MLUV O NICH. Bez vzájemné důvěry to totiž nemůže dobře fungovat. Zeptej se svého logopeda na to, co ti není jasné. Nevidíme ti do hlavy. Rádi ti to vysvětlíme, víme proč to děláme. Pokud nedostaneš uspokojující odpovědi na svoje otázky, uvažuj o změně. Je na tobě, komu svěříš do rukou to nejcennější, co ti život dal. Každý klinický logoped pracuje trochu jinak. Narušená komunikační schopnost má příliš mnoho podob, a tak logoped, který sedne vám, nemusí nutně sednout Aničce odvedle.
_
Děkuju za SDÍLENÍ ❤️, ráda si pročtu tvé postřehy a zkušenosti.
_
Zuzana Blažková, máma & klinická logopedka

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Čítanie na pokračovanie: Ona 5

Časť 5: Stretnutie Ľahnem si do postele a rozkliknem správy: Si taká nádherná 😍 obe ste. Prečo? Prečo si mi to nedala vedieť? Nechceš deti,...