Ahojte moji imaginárny čitatelia
Ako tušíte, prišla na mňa chvíľka, kedy sa "musím" vypísať. Áno, nazvala som túto rubriku "MyCorona". Nie, nemusíte sa báť, ochorenie Covid-19, nemám, nemám naň ani podozrenie, ani nič podobné a dúfam, že to tak aj ostane.
Pôvodne som sa tejto téme, ktorá na nás útočí z každej strany o mnoho viac než vírus samotný, vyhnúť...Dosť dlho som sa držala, keďže opatrenia na zamedzenie šírenia nového korona vírusu sú s nami už viac ako mesiac....Lenže, už niekoľkokrát som počula od bežných ľudí, moderátorv v TV, Youtuberov a proste tak všeobecne, sme v karanténe, môj život v karanténe, karanténa deň XYtý....Nope...
Ľudia, nie ste v karanténe...zvyčajne, ani v štátom nariadenej, lekárskej, ani dobrovoľnej...Stretávate sa s členmi domácnosti? Chodíte aspoň občas von? Chodíte do potravín, drogérie, lekárne (a od včera aj do iných opäť otvorených obchodov)? Boli ste vysypať smeti? Áno? Tak potom nie ste v karanténe.
Karanténa je povinná izolácia ľudí alebo zvierat s cieľom pozorovania, či sa u nich prejavia príznaky nejakej choroby. Je používaná na ľuďoch alebo nákladoch, ktoré prichádzajú z regiónov ohrozených epidémií.
Slovo karanténa pochádza etymologicky z talianskeho slova quarantaine (štyridsať dní); označenie obdobie 40 dní, počas ktorých boli chorí izolovaní na lodiach bez možnosti sa vrátiť k brehu. Túto procedúru aplikoval už v 14. storočí Dubrovník, kde platila karanténa 30 dní. V roku 1448 benátsky senát predĺžil čakaciu lehotu o 40 dní, čím vznikol termín "karanténa".
(zdroj wikipédia)
Čo je karanténa (domáca izolácia)? a. Občan sa zdržiava prioritne doma. b. Nechodí do práce. c. Vyhýba sa kontaktom s ľuďmi (vychádzky, nákup, venčenie psa obmedzuje na skoré ranné alebo večerné hodiny). 2. Kedy občan ostáva v karanténe? a. Vrátil sa zo zahraničia (z akejkoľvek krajiny), do karantény idú aj spolubývajúci. b. Bol v kontakte s osobou, u ktorej bol potvrdený COVID-19, do karantény idú aj spolubývajúci.
Viem, že obmedzenia a nariadenia vlády, či už SR alebo ČR alebo akejkoľvek krajiny, sú obmedzejúce, to tak slovo obmedzenie znamená. Áno, aj ja nemám rada rúško, neviem v ňom dýchať a som mierne zdesená, že v ňom mám robiť (aj keď to chápem).
Tak ja len tak, aby ste nepoužívali slovo karanténa nesprávne. Môže to v ľuďoch vyvolávať trochu strach. Predstavte si, že ste trebárs boli s niekým z rodiny, s ktorou bežne nebývate a potom v telefóne, no ja už túto karanténu nezvládam...kto rozumie správne slovou karanténa, tak vo mne by to vyvolalo otázky: Prečo si v karanténe? Máš príznaky? Už ťa testovali? Pôjdem aj ja do karantény...proste, úplne zbytočná panika. Všimla som si, že veľa slov/viet vyvoláva paniku. Prosím, nešírme paniku ani takto neúmyselne.
Ďakujem a krásny deň
Vaša Nika
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára